Chiropraktyka Osteopatia

Chiropraktyka w metodzie dr. Ackermanna według nabytej wiedzy teoretycznej i praktycznej w Ackermann College of Chiropractic Stockholm w Szwecji. Mamy odpowiednie kwalifikacje, byś mógł skorzystać z tej metody..

W naszym artykule wyjaśnimy  skąd wziął się zawód Chiropraktyka. Dlaczego chiropraktyka nie jest znana w Polsce. Zachęcamy chętnych do przeczytania tego artykułu,  by wyjaśnić działanie nowoczesnej i skutecznej terapii znanej na całym świecie. Chiropraktyka najbardziej popularna jest w Stanach Zjednoczonych. Teraz  świetnie zaczęła rozwijać się w zachodniej Europie i Polsce. To dobry znak dla ludzi chcących szybko pozbyć się bólu. 

W Polsce chiropraktyka to jeszcze nowość, z której możemy korzystać od niedawna. Ustawa Prawna, Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwiecień 2010 roku w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania. W Dzienniku Ustaw z 2010r. Nr.82 Poz.537 wpisano zawód chiropraktyka pod numerem 323004. Oficjalnie już w Polsce możemy pracować w tym zawodzie, ale nie w szpitalach i nie dla NFZ. Niestety ciągle pracujemy pod usługami paramedycznymi i jesteśmy jeszcze traktowani, jako uzdrowiciele.  Nazwa Chiropraktyk (w języku angielskim Chiropractic) wywodzi się z języka greckiego, w którym (cheir) znaczy ręka, a (practicos) robione. Dla informacji podamy, że chiropraktyk często przyrównywany,  jest do  kręgarza. Tu należy wyjaśnić, że chiropraktyk posiada odpowiednią wiedzę i uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Kręgarz to potoczna nazwa uzdrowiciela,  często bez kwalifikacji i uczący się tylko technik od innych terapeutów, inaczej samouk.

W Stanach Zjednoczonych, po zdaniu matury, istnieje możliwość podjęcia kształcenia w zakresie chiropraktyki, a następnie uzyskania tytułu: D.C.- Doktor of Chiropractic. Po ukończeniu dwuletniego College nauka kontynuowana jest jeszcze przez około 3-4 lata. W Europie chiropraktycy kształceni są na poziomie szkół pomaturalnych, studiów licencjackich. Chiropraktyk to terapeuta wykształcony w kierunku medycyny manualnej, zajmuje się dysfunkcją kręgosłupa, stawów i mięśni przez co zalicza się do grona najbardziej uzdolnionych terapeutów manualnych na świecie.

Chiropraktykę stosują także Polscy fizjoterapeuci po dodatkowym, specjalistycznym i wieloetapowym szkoleniu  np. Ackermann College of Chiropractic w Szwecji, którego założycielem był lekarz medycyny W.P. Ackermann. Obecnie w Ackermann College of Chiropractic Dyrektorem jest syn założyciela Prof. dr n med. Paul Ackermann specjalista chirurg-ortopeda, dyrektor ortopedycznego laboratorium naukowego-badawczego w Klinice Uniwersyteckiej w Stockholmie (Orthopaedic Department, Karolińska University Hospital Stockholm). W  Szweckim College terapeuci uzyskują tytuł Master of Chiropractic.