Odsłony: 4781

Zapoznaj się z Warunkami Terapii

Zanim zdecydujesz się pójść na terapię manualną lub masaż terapeutyczny, wcześniej porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym. Ponieważ możesz mieć przeciwwskazania do wykonywania masażu lub innej terapii.  Gdy masz ostry ból, idziesz zawsze do lekarza, ponieważ tylko lekarz może zlecić Ci badania i rozpocząć leczenie.  Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań to i tak należy dokładnie przedstawić terapeucie swoje dolegliwości. Zawsze gdy idziesz na terapię, a masz częste bóle i problemy z kręgosłupem wskazane, jest, byś przyniósł  zdjęcie RTG lub rezonans magnetyczny, oraz (ewentualną) dokumentację dotychczasowego leczenia. 

Aby  określić czy możesz korzystać z masażu, chiropraktyki lub terapii manualnej terapeuta przeprowadzi z Tobą wywiad chorobowy i testy sprawności. Dla Twego bezpieczeństwa wypełnisz ''Kartę informacyjną dolegliwości'' w której przeczytasz o przeciwwskazaniach i działaniu terapii.  Aby terapeuta mógł Ci wykonać masaż lub terapię musisz wyrazić zgodę.

Decyzja o terapii rezultaty są dokładnie analizowane i opisywane podczas wizyty. W terapii masz do wyboru zabiegi manualne, ćwiczenia rehabilitacyjne, masaż terapeutyczny. Terapia z wykorzystaniem technik manualnych, jest zawsze uzależniona od schorzeń i od Twojej decyzji. Każda kolejna wizyta, jeśli jest potrzebna, rozpoczyna się od kontroli uzyskanych efektów po wcześniejszej terapii.

Na drugiej wizycie można w przybliżeniu określić efekt terapii, oraz określić jeszcze ilość potrzebnych wizyt do uzyskania poprawy. Najważniejsze w terapii,  jest znaleźć najbardziej skuteczną drogę do uzyskania trwałego i możliwie szybkiego efektu terapeutycznego. Po masażu lub terapii otrzymasz wskazówki, które musisz stosować w codziennych czynnościach. Często zaleca się byś ćwiczył  stosownie do wiek,  biorąc pod uwagę swoje schorzenia. Terapia wymaga pełnej współpracy i przestrzegania ściśle określonych zasad, dlatego będziesz szczegółowo informowany o postępowaniu po terapii.

 

 

 

 

 

 

 

Odsłony: 5126

 

Terapie indywidualne prowadzi:  Fizjoterapeuta Justyna Mytnik

 

 

Forma ćwiczeń dopasowana do potrzeb i oczekiwań pacjenta. Sposób ćwiczeń przeznaczony jest zarówno dla tych, którzy wymagają specjalistycznej rehabilitacji, jak i dla tych, którzy chcą ćwiczyć bardziej świadomie, by poprawić sylwetkę, zwiększyć siłę czy poprawić samopoczucie. Celem tej formy treningu jest zwiększenie motorycznej kontroli naszego ciała, co pozwoli Ci odczuć, że Twój organizm pracuje jako jedna spójna całość.

Podczas treningu medycznego zostaną przedstawione Ci praktyczne techniki i metody, które w sposób bezpieczny dla Twojego organizmu pozwolą Ci osiągnąć zamierzony efekt. Takie działanie gwarantuje sukces pacjentom, którzy chcą nauczyć się ćwiczyć z fizjoterapeutą, by poprawić swoją sprawność nie rujnując przy tym zdrowia.

 

 

To trening, który stanowi uzupełnienie fizjoterapii. Angażujemy te partie mięśniowe i części ciała, które wymajają największej uwagi. Skupiamy się na pracy w bezbolesnych zakresach ruchu, skoncentrowanych na problemie pacjenta. Na każdej sesji treningowej są oceniane efekty pracy oraz zadawane prace domowe w celu utrzymania efektu ćwiczeń. Polecamy osobom z wadami postawy, problemami z kręgosłupem, bólem mięśni oraz osobom, które mają siedzący tryb pracy.

    

Trening personalny ma stanowić uzupełnienie rehabilitacji, masaży leczniczych czy sesji fizjoterapeutycznych. Ćwiczenia są prowadzone przy wykorzystaniu wzorców funkcjonalnych człowieka, czyli tych, w których na co dzień pracuje nasze ciało. Obciążenie jest nieduże, skupione głównie na pracy z własnym ciężarem ciała. Aktywność fizyczną można rozpocząć w każdym wieku ponieważ wpływamy na zatrzymanie skutków starzenia, zmniejszenie ryzyka osteoporozy, zahamowania utraty tkanki mięśniowej, zmniejszenia nadwagi, usprawnienie pracy układu krążenia i układu oddechowego.

Ćwiczenia są dobierane i prowadzone indywidualnie. Zalecamy łączenie ćwiczeń z masażem leczniczym. Proponujemy połączenie tych dwóch ofert w celu najlepszego oddziaływania na Państwa zdrowie i organizm.

 

 

Odsłony: 5335

Terapia Manualna według lekarza Radosława Składowskiego

Gruntowna znajomość anatomii i fizjologii w połączeniu z nowatorskimi technikami terapeutycznymi, opracowanymi przez autora, pozwalają często na spektakularne przywrócenie stanu szeroko-rozumianej prawidłowej funkcji, jak i utrzymanie stanów, które zapobiegają pogłębianiu się patologii. Założeniem metody, jest wyprowadzić potrzebującego z procesu patologicznego w poszczególnym układzie regulacyjnym. Terapia manualna, jest w pełni bezpieczna, a sposób terapii, jest indywidualnie dobierany do potrzeb. Terapię manualną stosuje się w problemach nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, a metodę obejmują indywidualnie dobrane techniki manualne. Wykorzystuje się ją między innymi  w ortopedii, rehabilitacji, reumatologii oraz neurologii.

Najczęściej w terapii manualnej wykorzystuje się poniższe techniki:

- masaż

- mobilizację, czyli oddziaływanie na stawy w celu zwiększenia ich ruchomości

- neuromobilizację – oddziaływanie na nerwy

- manipulację – pozwalającą na szybkie uruchomienie stawu

 - stretching – rozciąganie mięśni i stawów

Celem terapii, jest pobudzanie naturalnych zdolności organizmu do regeneracji, czyli powrotu do zdrowia. Otóż ta metoda, działa na zasadzie odwracania skutków naturalnych procesów samoograniczania się ruchomości stawów, więzadeł i mięśni. Samoograniczenie nazywając bardziej fachowo, jest zablokowaniem funkcji, które powstaje jako reakcja organizmu na miejscowe przeciążenia mechaniczne.

Do przeciążeń tych doprowadzają nadmiernie intensywne ruchy mięśni i stawów niekiedy przy nadmiernej i ciężkiej pracy. Do tego dochodzi napięcie mięśniowe powstające podczas długotrwałych stresów, długotrwałego utrzymywania nieruchomych pozycji ( np. siedzenie przy komputerze, czy przed telewizorem) lub wskutek chorób wewnętrznych, które powodują powstawanie odruchowych napięć w mięśniach szkieletowych.

Cywilizowany człowiek nadmiernie pochłonięty swoją funkcją społeczną, na różne sposoby znieczula się na ostrzeżenia ciała. Skutkiem tego zdarza się, że w drastyczny sposób efekty nakładających się na siebie. Dolegliwości są na tyle duże lub na tyle trwałe, że wyleczenie nie jest możliwe jedynie przez przymusowy bezruch.

W tym właśnie momencie z pomocą przychodzi terapia manualna. Wyszkolony terapeuta odpowiednimi technikami zastosowanymi na zablokowane stawy, skrócone więzadła i przykurczone mięśnie potrafi skutecznie uwstecznić proces chorobowy i usprawnić. Reguła mówi, że im lepsza technika terapeutyczna, tym szybszy powrót do zdrowia.

 

 

UWAGA:

Zanim zdecydujesz się z przyjściem na terapię zachęcamy do zapoznania się z przeciwwskazaniem do korzystania z takiej terapii. Poniżej znajduje się wykaz chorób i dolegliwości w których nie stosuje się metody.

 

Przeciwwskazania do stosowania metody:

Brak zalecenia lekarskiego
Ciąża i menstruacja
Osteoporoza
Nowotwory
Złamania kości, świeży zrost
Implanty kręgów, protezy stawów itd.

Kręgozmyk  kręgosłupa, po operacji kręgosłupa itp.
Stan po zawale serca
Nadciśnienie, udar mózgu
Tętniaki
Wszelkie stany zapalne (RZS w okresie zaostrzenia choroby)
Choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym
Wysoka temperatura ciała (powyżej 37°C)

 

 

Odsłony: 2977

 

Od zarania dziejów w systemach medycznych różnych kultur, masaż odgrywał bardzo ważną rolę. Z jednej strony stanowił nieodzowny element magicznych rytuałów i tajemnych obrzędów, z drugiej zaś był skutecznym sposobem leczenia różnych chorób. Świadczą o tym teksty wyryte na glinianych tabliczkach najstarszej cywilizacji świata – Sumerów, starohinduskie pisma wedyjskie, a także starożytne traktaty medyczne chińskie i tybetańskie.

 

W czasach współczesnych masaż stał się podstawą kinezyterapii mając zastosowanie w rehabilitacji narządu ruchu oraz w odnowie psycho-fizycznej. Ciągle jednak niedoceniany przez medycynę zdominowaną przez farmakologię w ostatnich latach zdobywa sobie jednak coraz większą popularność.

 

 

Masaż, to fizyczne leczenie poprzez drążenie mechaniczne w zależności od rodzaju schorzenia, mające na celu wyrównywanie pewnych zaburzeń, poprzez rozluźnianie przykurczów mięśniowych powstałych na skutek zmarznięcia, owiania, dźwigania, nieodpowiedniej pozycji w pracy czy w spaniu. Najważniejszą sprawą masażu leczniczego jest przywrócić sprawność mięśni. Osłabione mięśnie nie pracują więc nie trzymają kręgosłup w pozycji prawidłowej, przez co dźwignięcie ciężaru czy też wykonanie jakiegoś ruchu może zakończyć się podrażnieniem kręgosłupa i układu nerwowego kręgosłupa. Zła praca mięśni i wiązadeł przyczynia się do powstania dyskopatii lub przesunięciem kręgów. Stosuję masaż leczniczy, który składa się z kilkunastu technik różnych masaży w tym również techniki własnego autorstwa. Jest wiadomo, że masaż ma dobry wpływ na zdolność komunikacji i koncentracji, jak również na wzmocnienie systemu odpornościowego. Doświadczenia z pacjentami, którzy korzystają z masażu wskazują na ich lepsze samopoczucie, zmniejszenie bólu, rozluźnienie, spokojniejsze zachowanie i podwyższony nastrój.

 

 

 

Przeciwwskazania do stosowania masażu:

ciężkie choroby serca, krwotoki lub tendencje do ich wystąpienia, ostre stany zapalne, epilepsja, wczesny okres po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, zapalenie szpiku kostnego z przetokami, wszelkiego rodzaju zmiany dermatologiczny, świeże zakrzepy, choroby krwi (hemofilia), choroby zakaźne, tętniaki, nowotwory złośliwe i niezłośliwe, żylaki podudzia i uda, choroby wrzodowe z krwawieniem.

 

 

Odsłony: 7367

 

 

Metoda w profilaktyce i terapii

Od zarania dziejów w systemach medycznych różnych kultur, masaż odgrywał bardzo ważną rolę. Z jednej strony stanowił nieodzowny element magicznych rytuałów i tajemnych obrzędów, z drugiej zaś był skutecznym sposobem leczenia różnych chorób.  W czasach współczesnych masaż stał się podstawą kinezyterapii mając zastosowanie w rehabilitacji narządu ruchu, oraz w odnowie psycho-fizycznej. Ciągle jednak niedoceniany przez medycynę, zdominowaną przez farmakologię w ostatnich latach zdobywa sobie, jednak coraz większą popularność.

Dobrze wykonany masaż powinien usuwać przyczynę nie objawy. Masaż to ręczne usprawnianie, poprzez  rozcieranie mięśni w zależności od rodzaju schorzenia. Terapia masażem ma na celu wyrównywanie pewnych zaburzeń, poprzez rozluźnianie przykurczów mięśniowych powstałych na skutek różnych zdarzeń. Kręgosłup z powodu zaburzeń mięśniowych, przy wykonywaniu pracy fizycznej, jest narażony na uszkodzenie.  Osłabione mięśnie nie zabezpieczają kręgosłup, przez co dźwignięcie ciężaru, czy też wykonanie jakiegoś ruchu może zakończyć się podrażnieniem jego układu nerwowego.  Celem metody, jest nie tylko ograniczenie lub zlikwidowanie objawów bólowych, ale przywrócenie możliwie pełnej funkcji strukturom generującym ból, oraz zabezpieczenie przed nawrotami dolegliwości.

Z biegiem czasu można zauważyć, że wśród osób u których wykonywany, jest  omawiany masaż, zdecydowanie większość z nich ma mniejsze nawroty dolegliwości. Ze względu na wysoką skuteczność masażu, zastosowanie jego, jako pierwszego w terapii wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Najczęściej jednak powinno się stosować masaż profilaktycznie zanim powstaną, tak zwane przykurcze i napięcia mięśniowe. Dobrze wykonany masaż pomaga w schorzeniach aparatu ruchu, zwłaszcza w obrębie stawów barkowych i stawów krzyżowych.

Często ból mięśni kojarzą się z bólem kręgosłupa, ponieważ  przykurcz mięśni powoduje ucisk na układ nerwowy. Pojawiają się  oprócz bólu, dodatkowe dolegliwości typu osłabienie, uczucie zimna, cierpnięcie, mrowienie  kończyn górnych i dolnych. W przypadku odcinka szyjnego również zaburzenia równowagi, zaburzenia słuchu, wzroku lub bólu głowy. Masaż często pomaga w likwidowaniu tych objawów, ale pod warunkiem, że nie ma dużych zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. W masażu nie ma ograniczeń w ilości wykonywania zabiegów, ale  przynosi zamierzony efekt , już po dwóch spotkaniach.  Przy wykonywaniu tego masażu, zaleca się stosować przerwy pomiędzy masażami  w odstępach minimum dwa dni, najlepiej  trzy. Zaraz po masażu nie zaleca się pracy fizycznej, ćwiczeń na siłowni, biegania itd. Dodatkowo należy uważać, by je nie przeziębić, ponieważ można wywołać powikłania na przykład stan zapalny.  Podczas wykonywania masażu zwiększa się ukrwienie mięśni, dlatego na drugi i trzeci dzień pojawiają się zakwasy mięśniowe, często kojarzone z pogorszeniem stanu.   Po każdym masażu następuje regeneracja mięśni, co powoduje chwilowe nasilenie bólu mięśni.

Zachęcamy, by  masaż stosować profilaktycznie, ponieważ regularne stosowanie masażu zabezpiecza nas przed bólami i dysfunkcjami kręgosłupa. Omawiany sposób wykonywania masażu uzupełnia się z innymi terapiami, na przykład chiropraktyką  lub terapią manualną. Przy stosowaniu terapii kręgosłupa, omawiana metoda przydaje się aż  w 80%  Masaż, jest bezpieczny,  ponieważ polega na bezkolizyjnym usprawnianiu mięśni napiętego kręgosłupa.  Sposób wykonywania masażu opiera się na wieloletniej praktyce i doświadczeniu Kazimierza Mytnika.
Korzystające osoby z naszego masażu potwierdzają, że  zauważyli  lepsze samopoczucie, zmniejszenie bólu, rozluźnienie i podwyższony nastrój.


 

Każdy masaż ma przeciwwskazania, o czym warto wiedzieć. Ważne jest, by osoby chcące korzystać z masażu zapoznały się z przeciwwskazaniem do stosowania. W przypadku wątpliwości  zawsze należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub prowadzącym leczenie

 

Przeciwwskazania do stosowania masażu:

Wczesna Ciąża ( do 12 tygodni jeśli lekarz nie ma przeciwwskazań) oraz menstruacja
Brak zalecenia lekarskiego, brak współpracy chorego z terapeutą
Zmiany skórne (rozsiane i ropne)
Nowotwory
Krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia
Hemofilia

Żylaki
Skaza naczyniowa
Nadciśnienie
Miażdżyca
Wszelkie stany zapalne (RZS w okresie zaostrzenia choroby)
Choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym
Wysoka temperatura ciała (powyżej 37°C)Szczegółowe przeciwwskazania

Układ oddechowy:

Gruźlica
Stany zapalne ostre (zapalenie płuc, oskrzeli, zatok)
Choroby zakaźne
Zmiany nowotworowe
Dychawica oskrzelowa w czasie napadów

Układ pokarmowy:

Pęknięcie wrzodu żołądka i wrzodu dwunastnicy
Zapalenie trzustki
Wirusowe zapalenie wątroby
Zapalenie pęcherzyka żółciowego
Stany zapalne dróg żółciowych
Zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie otrzewnej
Schorzenia o podłożu pasożytniczym
Zmiany nowotworowe
Zmiany grożące przerwanie ciągłości jelit

Układ krążenia:

Stan po przebytym zawale serca (minimum 2tygodnie po)
Zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych
Świeże stany zapalne zastawek i serca
Niewyrównane wady serca
Dusznica bolesna w czasie napadu
Nadciśnienie ( 110 rozkurczowe !!!)
Choroby naczyń obwodowych
Skaza naczyniowa
Zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych
Żylaki ze zmianami skórnymi
Żylaki w miejscu występowania
Zakrzepowe zapalenie żył (6miesięcy po stanie zapalnym)
Choroba Birgera III°IV° (zakrzepowe-zarostowe zapalenie tętnic)
Choroba Reunalda III°IV°(napadowy skurcz tętnic górnych, rzadziej dolnych)

Układ wydalniczy:

Gruźlica nerek
Nerczyca
Zmiany nowotworowe
Ostre zapalenie pęcherza moczowego
Ostre zapalenie moczowodu
Odmiedniczkowe zapalenie nerek
Kamica nerkowa (duży kamień)

Układ mięśniowy, kostny i stawów:

Gruźlica kości
Świeży zrost (po operacyjny lub złamaniach)
Zaawansowana osteoporoza
Ostre stany zapalne (RZS, ZZSK w okresie. zaostrzenia)

Układ nerwowy:

Zapalenie opon mózgowych
Krwiaki , tętniaki i naczyniaki
Jamistość rdzenia
Zapalenie szpiku z przetokami
Drżączka porażenna
Epilepsja (zależy od stanu chorobowego)
Ostre stany zapalenie nerwów obwodowych