Masaż leczniczy

Odsłony: 2977

 

Od zarania dziejów w systemach medycznych różnych kultur, masaż odgrywał bardzo ważną rolę. Z jednej strony stanowił nieodzowny element magicznych rytuałów i tajemnych obrzędów, z drugiej zaś był skutecznym sposobem leczenia różnych chorób. Świadczą o tym teksty wyryte na glinianych tabliczkach najstarszej cywilizacji świata – Sumerów, starohinduskie pisma wedyjskie, a także starożytne traktaty medyczne chińskie i tybetańskie.

 

W czasach współczesnych masaż stał się podstawą kinezyterapii mając zastosowanie w rehabilitacji narządu ruchu oraz w odnowie psycho-fizycznej. Ciągle jednak niedoceniany przez medycynę zdominowaną przez farmakologię w ostatnich latach zdobywa sobie jednak coraz większą popularność.

 

 

Masaż, to fizyczne leczenie poprzez drążenie mechaniczne w zależności od rodzaju schorzenia, mające na celu wyrównywanie pewnych zaburzeń, poprzez rozluźnianie przykurczów mięśniowych powstałych na skutek zmarznięcia, owiania, dźwigania, nieodpowiedniej pozycji w pracy czy w spaniu. Najważniejszą sprawą masażu leczniczego jest przywrócić sprawność mięśni. Osłabione mięśnie nie pracują więc nie trzymają kręgosłup w pozycji prawidłowej, przez co dźwignięcie ciężaru czy też wykonanie jakiegoś ruchu może zakończyć się podrażnieniem kręgosłupa i układu nerwowego kręgosłupa. Zła praca mięśni i wiązadeł przyczynia się do powstania dyskopatii lub przesunięciem kręgów. Stosuję masaż leczniczy, który składa się z kilkunastu technik różnych masaży w tym również techniki własnego autorstwa. Jest wiadomo, że masaż ma dobry wpływ na zdolność komunikacji i koncentracji, jak również na wzmocnienie systemu odpornościowego. Doświadczenia z pacjentami, którzy korzystają z masażu wskazują na ich lepsze samopoczucie, zmniejszenie bólu, rozluźnienie, spokojniejsze zachowanie i podwyższony nastrój.

 

 

 

Przeciwwskazania do stosowania masażu:

ciężkie choroby serca, krwotoki lub tendencje do ich wystąpienia, ostre stany zapalne, epilepsja, wczesny okres po złamaniach, skręceniach, zwichnięciach, zapalenie szpiku kostnego z przetokami, wszelkiego rodzaju zmiany dermatologiczny, świeże zakrzepy, choroby krwi (hemofilia), choroby zakaźne, tętniaki, nowotwory złośliwe i niezłośliwe, żylaki podudzia i uda, choroby wrzodowe z krwawieniem.