Alternatywna Metoda terapii MytnikConcept Stworzona, by szybciej i skuteczniej Pomagać Cierpiącym

Odsłony: 7529

 

 

Metoda w profilaktyce i terapii

Od zarania dziejów w systemach medycznych różnych kultur, masaż odgrywał bardzo ważną rolę. Z jednej strony stanowił nieodzowny element magicznych rytuałów i tajemnych obrzędów, z drugiej zaś był skutecznym sposobem leczenia różnych chorób.  W czasach współczesnych masaż stał się podstawą kinezyterapii mając zastosowanie w rehabilitacji narządu ruchu, oraz w odnowie psycho-fizycznej. Ciągle jednak niedoceniany przez medycynę, zdominowaną przez farmakologię w ostatnich latach zdobywa sobie, jednak coraz większą popularność.

Dobrze wykonany masaż powinien usuwać przyczynę nie objawy. Masaż to ręczne usprawnianie, poprzez  rozcieranie mięśni w zależności od rodzaju schorzenia. Terapia masażem ma na celu wyrównywanie pewnych zaburzeń, poprzez rozluźnianie przykurczów mięśniowych powstałych na skutek różnych zdarzeń. Kręgosłup z powodu zaburzeń mięśniowych, przy wykonywaniu pracy fizycznej, jest narażony na uszkodzenie.  Osłabione mięśnie nie zabezpieczają kręgosłup, przez co dźwignięcie ciężaru, czy też wykonanie jakiegoś ruchu może zakończyć się podrażnieniem jego układu nerwowego.  Celem metody, jest nie tylko ograniczenie lub zlikwidowanie objawów bólowych, ale przywrócenie możliwie pełnej funkcji strukturom generującym ból, oraz zabezpieczenie przed nawrotami dolegliwości.

Z biegiem czasu można zauważyć, że wśród osób u których wykonywany, jest  omawiany masaż, zdecydowanie większość z nich ma mniejsze nawroty dolegliwości. Ze względu na wysoką skuteczność masażu, zastosowanie jego, jako pierwszego w terapii wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Najczęściej jednak powinno się stosować masaż profilaktycznie zanim powstaną, tak zwane przykurcze i napięcia mięśniowe. Dobrze wykonany masaż pomaga w schorzeniach aparatu ruchu, zwłaszcza w obrębie stawów barkowych i stawów krzyżowych.

Często ból mięśni kojarzą się z bólem kręgosłupa, ponieważ  przykurcz mięśni powoduje ucisk na układ nerwowy. Pojawiają się  oprócz bólu, dodatkowe dolegliwości typu osłabienie, uczucie zimna, cierpnięcie, mrowienie  kończyn górnych i dolnych. W przypadku odcinka szyjnego również zaburzenia równowagi, zaburzenia słuchu, wzroku lub bólu głowy. Masaż często pomaga w likwidowaniu tych objawów, ale pod warunkiem, że nie ma dużych zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. W masażu nie ma ograniczeń w ilości wykonywania zabiegów, ale  przynosi zamierzony efekt , już po dwóch spotkaniach.  Przy wykonywaniu tego masażu, zaleca się stosować przerwy pomiędzy masażami  w odstępach minimum dwa dni, najlepiej  trzy. Zaraz po masażu nie zaleca się pracy fizycznej, ćwiczeń na siłowni, biegania itd. Dodatkowo należy uważać, by je nie przeziębić, ponieważ można wywołać powikłania na przykład stan zapalny.  Podczas wykonywania masażu zwiększa się ukrwienie mięśni, dlatego na drugi i trzeci dzień pojawiają się zakwasy mięśniowe, często kojarzone z pogorszeniem stanu.   Po każdym masażu następuje regeneracja mięśni, co powoduje chwilowe nasilenie bólu mięśni.

Zachęcamy, by  masaż stosować profilaktycznie, ponieważ regularne stosowanie masażu zabezpiecza nas przed bólami i dysfunkcjami kręgosłupa. Omawiany sposób wykonywania masażu uzupełnia się z innymi terapiami, na przykład chiropraktyką  lub terapią manualną. Przy stosowaniu terapii kręgosłupa, omawiana metoda przydaje się aż  w 80%  Masaż, jest bezpieczny,  ponieważ polega na bezkolizyjnym usprawnianiu mięśni napiętego kręgosłupa.  Sposób wykonywania masażu opiera się na wieloletniej praktyce i doświadczeniu Kazimierza Mytnika.
Korzystające osoby z naszego masażu potwierdzają, że  zauważyli  lepsze samopoczucie, zmniejszenie bólu, rozluźnienie i podwyższony nastrój.


 

Każdy masaż ma przeciwwskazania, o czym warto wiedzieć. Ważne jest, by osoby chcące korzystać z masażu zapoznały się z przeciwwskazaniem do stosowania. W przypadku wątpliwości  zawsze należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub prowadzącym leczenie

 

Przeciwwskazania do stosowania masażu:

Wczesna Ciąża ( do 12 tygodni jeśli lekarz nie ma przeciwwskazań) oraz menstruacja
Brak zalecenia lekarskiego, brak współpracy chorego z terapeutą
Zmiany skórne (rozsiane i ropne)
Nowotwory
Krwawienia, krwotoki lub możliwość ich wystąpienia
Hemofilia

Żylaki
Skaza naczyniowa
Nadciśnienie
Miażdżyca
Wszelkie stany zapalne (RZS w okresie zaostrzenia choroby)
Choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym
Wysoka temperatura ciała (powyżej 37°C)



Szczegółowe przeciwwskazania

Układ oddechowy:

Gruźlica
Stany zapalne ostre (zapalenie płuc, oskrzeli, zatok)
Choroby zakaźne
Zmiany nowotworowe
Dychawica oskrzelowa w czasie napadów

Układ pokarmowy:

Pęknięcie wrzodu żołądka i wrzodu dwunastnicy
Zapalenie trzustki
Wirusowe zapalenie wątroby
Zapalenie pęcherzyka żółciowego
Stany zapalne dróg żółciowych
Zapalenie wyrostka robaczkowego
Zapalenie otrzewnej
Schorzenia o podłożu pasożytniczym
Zmiany nowotworowe
Zmiany grożące przerwanie ciągłości jelit

Układ krążenia:

Stan po przebytym zawale serca (minimum 2tygodnie po)
Zaawansowana miażdżyca naczyń wieńcowych
Świeże stany zapalne zastawek i serca
Niewyrównane wady serca
Dusznica bolesna w czasie napadu
Nadciśnienie ( 110 rozkurczowe !!!)
Choroby naczyń obwodowych
Skaza naczyniowa
Zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych
Żylaki ze zmianami skórnymi
Żylaki w miejscu występowania
Zakrzepowe zapalenie żył (6miesięcy po stanie zapalnym)
Choroba Birgera III°IV° (zakrzepowe-zarostowe zapalenie tętnic)
Choroba Reunalda III°IV°(napadowy skurcz tętnic górnych, rzadziej dolnych)

Układ wydalniczy:

Gruźlica nerek
Nerczyca
Zmiany nowotworowe
Ostre zapalenie pęcherza moczowego
Ostre zapalenie moczowodu
Odmiedniczkowe zapalenie nerek
Kamica nerkowa (duży kamień)

Układ mięśniowy, kostny i stawów:

Gruźlica kości
Świeży zrost (po operacyjny lub złamaniach)
Zaawansowana osteoporoza
Ostre stany zapalne (RZS, ZZSK w okresie. zaostrzenia)

Układ nerwowy:

Zapalenie opon mózgowych
Krwiaki , tętniaki i naczyniaki
Jamistość rdzenia
Zapalenie szpiku z przetokami
Drżączka porażenna
Epilepsja (zależy od stanu chorobowego)
Ostre stany zapalenie nerwów obwodowych