Terapia Manualna

Odsłony: 5455

Terapia Manualna według lekarza Radosława Składowskiego

Gruntowna znajomość anatomii i fizjologii w połączeniu z nowatorskimi technikami terapeutycznymi, opracowanymi przez autora, pozwalają często na spektakularne przywrócenie stanu szeroko-rozumianej prawidłowej funkcji, jak i utrzymanie stanów, które zapobiegają pogłębianiu się patologii. Założeniem metody, jest wyprowadzić potrzebującego z procesu patologicznego w poszczególnym układzie regulacyjnym. Terapia manualna, jest w pełni bezpieczna, a sposób terapii, jest indywidualnie dobierany do potrzeb. Terapię manualną stosuje się w problemach nerwowo-mięśniowo-szkieletowych, a metodę obejmują indywidualnie dobrane techniki manualne. Wykorzystuje się ją między innymi  w ortopedii, rehabilitacji, reumatologii oraz neurologii.

Najczęściej w terapii manualnej wykorzystuje się poniższe techniki:

- masaż

- mobilizację, czyli oddziaływanie na stawy w celu zwiększenia ich ruchomości

- neuromobilizację – oddziaływanie na nerwy

- manipulację – pozwalającą na szybkie uruchomienie stawu

 - stretching – rozciąganie mięśni i stawów

Celem terapii, jest pobudzanie naturalnych zdolności organizmu do regeneracji, czyli powrotu do zdrowia. Otóż ta metoda, działa na zasadzie odwracania skutków naturalnych procesów samoograniczania się ruchomości stawów, więzadeł i mięśni. Samoograniczenie nazywając bardziej fachowo, jest zablokowaniem funkcji, które powstaje jako reakcja organizmu na miejscowe przeciążenia mechaniczne.

Do przeciążeń tych doprowadzają nadmiernie intensywne ruchy mięśni i stawów niekiedy przy nadmiernej i ciężkiej pracy. Do tego dochodzi napięcie mięśniowe powstające podczas długotrwałych stresów, długotrwałego utrzymywania nieruchomych pozycji ( np. siedzenie przy komputerze, czy przed telewizorem) lub wskutek chorób wewnętrznych, które powodują powstawanie odruchowych napięć w mięśniach szkieletowych.

Cywilizowany człowiek nadmiernie pochłonięty swoją funkcją społeczną, na różne sposoby znieczula się na ostrzeżenia ciała. Skutkiem tego zdarza się, że w drastyczny sposób efekty nakładających się na siebie. Dolegliwości są na tyle duże lub na tyle trwałe, że wyleczenie nie jest możliwe jedynie przez przymusowy bezruch.

W tym właśnie momencie z pomocą przychodzi terapia manualna. Wyszkolony terapeuta odpowiednimi technikami zastosowanymi na zablokowane stawy, skrócone więzadła i przykurczone mięśnie potrafi skutecznie uwstecznić proces chorobowy i usprawnić. Reguła mówi, że im lepsza technika terapeutyczna, tym szybszy powrót do zdrowia.

 

 

UWAGA:

Zanim zdecydujesz się z przyjściem na terapię zachęcamy do zapoznania się z przeciwwskazaniem do korzystania z takiej terapii. Poniżej znajduje się wykaz chorób i dolegliwości w których nie stosuje się metody.

 

Przeciwwskazania do stosowania metody:

Brak zalecenia lekarskiego
Ciąża i menstruacja
Osteoporoza
Nowotwory
Złamania kości, świeży zrost
Implanty kręgów, protezy stawów itd.

Kręgozmyk  kręgosłupa, po operacji kręgosłupa itp.
Stan po zawale serca
Nadciśnienie, udar mózgu
Tętniaki
Wszelkie stany zapalne (RZS w okresie zaostrzenia choroby)
Choroby o podłożu bakteryjnym, wirusowym i pasożytniczym
Wysoka temperatura ciała (powyżej 37°C)