Zespół piersiowy kręgosłupa

Odsłony: 2101

Zespół piersiowy kręgosłupa

Ból czasem nie do zniesienia. Niekiedy ma się wrażenie, że boli serce. Często z takimi bólami pacjenci trafiają na pogotowie. Po diagnozie lekarza dowiadujemy się, na szczęście, że to ból promieniujący od kręgosłupa. To ogólne pojęcie dolegliwości kręgosłupa piersiowego z lub bez ograniczeń ruchowych, ewentualnie promieniujących wzdłuż nerwów międzyżebrowych.

Przyczyny to blokada, zwyrodnieniowa osteochondryczna, spondyloza, wypadnięcie jądra miażdzystego z krążka międzykręgowego, przewlekle zapalenie stawowe, w najgorszym przypadku kręgozmyk ku przodowi.

Dolegliwości związane z odcinkiem piersiowym to ok. 14 % ogółu dolegliwości. W odcinku kręgosłupa piersiowego krążki międzykręgowe wydają się bardziej płaskie niż w odcinkach szyjnym i lędźwiowym. Ich szerokość i wysokość rośnie od góry do dołu. Od trzonów kręgów piersiowych odchodzą na bok żebra, połączone ruchowo z kręgosłupem za pomocą stawów kręgowo-żebrowych. Jest to konieczne, aby klatka piersiowa mogła się przy oddychaniu poszerzać i zmniejszać.

Połączenie stawów kręgowo-żebrowych z dolnym częściami otworów międzykręgowych w odcinku kręgosłupa piersiowego jest, tak ukształtowana, że stosunkowo duże otwory wyjścia nerwów prawie nie powodują zaburzeń nerwów, tak jak ma to miejsce w odcinku szyjnym. Dużym obciążeniom poddawane są za to dyski kręgosłupa piersiowego. Z tego powodu szczególnie w jego środkowej części dochodzi do zwyrodnieniowych zmian dysków. Bardzo nieprzyjemne są bóle promieniujące wzdłuż nerwów międzyżebrowych, powstające w wyniku zaburzeń struktury kręgosłupa piersiowego lub procesów zapalnych pęczków nerwów.

 

UWAGA:

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter wyłącznie podglądowy oraz edukacyjny i nie mogą stanowić podstawy do podejmowania decyzji dotyczących podjęcia lub niepodjęcia leczenia lub innych procedur medycznych. Interpretacji wyników badań powinien dokonywać lekarz.