Zmiany zwyrodnienowe kręgosłupa

Odsłony: 2286

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Zwyrodnieniowa następuję na wskutek szybkiego zużycia kręgosłupa. Choroba dość często, polega na zwyrodnieniu tkanek tworzących stawy. Występuje najczęściej u ludzi w starszym wieku, ale może rozpoczynać się również u ludzi młodych.
Chrząstka szklista, pokrywająca powierzchnie stawowe ma niewielkie zdolności regeneracyjne, a w miejscu jej uszkodzenia powstaje chrząstka włóknista o gorszych własnościach biomechanicznych. Obciążenia przenoszone są przez podchrzęstną warstwę kostną, ulegającą pogrubieniu. Zmiany te mają charakter zazwyczaj powolny, ale stale postępujący.
Zmiany zwyrodnieniowe mogą być bez ustalonej przyczyny, ale też mogą się pojawić po urazie stanach zapalnych, zaburzeń hormonalnych, metabolicznych, niektórych chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz zmian nowotworowych w stawie, jak i okolicy.

Krótki opis dolegliwości:

Następują zwyrodnienie kręgosłupa co prowadzi do zniszczenia krążków międzykręgowych i ich przesuwania, powodując w efekcie przemieszczanie trzonów kręgowych. Pojawiają się pierwsze zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych już około dwudziestego roku życia. Procesem tym jest utrata wody, przez krążek międzykręgowy w wyniku którego krążek powoli zaczyna tracić swoją elastyczność i wielkość. Zwyrodnienie krążków przenoszących główne obciążenia kręgosłupa powoduje nadmierne obciążenie stawów międzykręgowych w wyniku czego ulegają one powolnemu uszkodzeniu. Jednak przyczyn może być wiele, na przykład: nadmierne obciążanie kręgosłupa, zła sylwetka zostawiona bez rehabilitacji, skrzywienie kręgosłupa, siedzący tryb życia, zmiany po urazach, wady wrodzone, nadwaga. Czas powoduje do powolnego zwężenia kanałów, przez które wychodzą nerwy.
Zwężenie oraz wypadnięcie lub, tylko przemieszczenie miękkiego wnętrza pierścienia krążka międzykręgowego wywołuje ucisk na nerwy, wychodzące z rdzenia kręgowego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, wywołując przewlekłe bóle kręgosłupa lub rwę kulszową. Zaczynamy wtedy mieć problem z bólem promieniujący do nogi z towarzyszącymi często zaburzeniami innego rodzaju w odcinku lędźwiowym i krzyżowym.
Jeśli proces dotyczy odcinka szyjnego kręgosłupa to może dojść do ucisku na naczynia krwionośne, co może powodować zawroty głowy, zaburzenia świadomości, przewlekłe bóle barku, a przepuklina krążka wywołuje ucisk na nerwy, objawiający się bólami promieniującymi do kończyny górnej.

W tym przypadku starzenie się organizmu, jest najważniejszą przyczyną rozwoju choroby. Zniszczeniu ulega warstwa chrzęstna stawu. Choroba postępuje, doprowadzając do bólu i ograniczenia ruchomości stawu, częściowej niesprawności ruchowej chorego. W tym przypadku chory niejednokrotnie potrzebuje pomocy osób trzecich. Można zauważyć, że u osób po między pięćdziesiątym a sześćdziesiątym rokiem życia choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa rozwija się powoli, ale wywołuje postępujące z wiekiem zniszczenie, zniekształcenie i upośledzenie funkcji stawów. Do zniszczenia stawów dochodzi wskutek przeciążenia wynikające z nadwagi, mikrourazów ciężkiej aktywności fizycznej oraz zapalenia błony maziowej stawu. Objawy choroby to bóle stawów, ich bolesność w trakcie poruszania się, zmniejszenie zakresu ruchów. Czasem powstają wysięki w stawach i zniekształcenie ich obrysów.
Wszelkie długotrwale utrzymujące się procesy zapalne i zwyrodnieniowe, toczące się w stawie, prowadzą do jego zniszczenia i upośledzenia funkcji.

Leczenie - Terapia
Procesu zwyrodnieniowego nie da się zahamować, można jedynie zmniejszyć szybkość niszczenia stawu. Podstawowe znaczenie ma odpowiednia profilaktyka.
W przypadku dzieci należy przywrócić prawidłowe stosunki anatomiczne i czynnościowe w stawie oraz leczyć wszelkie nieprawidłowości spowodowane przyczynami wrodzonymi, rozwojowymi, urazowymi.
Osoby dorosłe wskazany jest racjonalny tryb życia, leczenie chorób zaburzających metabolizm tkanki kostnej, unikanie nadwagi i innych czynników niekorzystnie wpływających na stawy.
W nielicznych przypadkach można zastosować leczenie przyczynowe zmniejszając wagę ciała, czy zmiana wykonywanej pracy.

Ogólnie zalecane rehabilitacja ruchowa, ćwiczenia usprawniające, zabiegi terapii manualnej, zabiegi fizjoterapeutyczne, leczenie farmakologiczne przy stanach zapalnych oraz działające ochronnie na proces zwyrodnieniowy chrząstki stawowej.

 

UWAGA:

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter wyłącznie podglądowy oraz edukacyjny i nie mogą stanowić podstawy do podejmowania decyzji dotyczących podjęcia lub niepodjęcia leczenia lub innych procedur medycznych. Interpretacji wyników badań powinien dokonywać lekarz.