Wady postawy

Odsłony: 5025

Wady postawy są jedną najbardziej rozpowszechnionych chorób cywilizacyjnych. Skąd się biorą wady postawy? Nieprawidłowości, najczęściej rozpoznawane są u dzieci w wieku szkolnym i młodzieży. Niejednokrotnie są wrodzone i jedynie nasilają się z wiekiem. Czasem wyzwala je, u dzieci intensywne rośnięcie.

Dotyczy kręgosłupa, klatki piersiowej a także kończyn dolnych. Asymetria miednicy doprowadzi do skoliozy. Oczywiście przyczyna ich występowania nie jest jednoznacznie określona, niemniej jednak czynniki, które wydają się być głównymi powodami wad postawy, to bez wątpienia spadek aktywności fizycznej oraz wybitnie siedzący tryb życia. Winą za powstawanie wad postawy obarcza się również mało racjonale żywienie dzieci i młodzieży, ubogie w składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju kośćca w tym : białka witaminy, makro- i mikroelementy, szczególnie ważne w fazie jego silnego rozwoju i wzrostu.
Wada postawy to zaburzenia w stojącej pozycji ciała, które nie mieszczą się w przeciętnych fizjologicznych normach postawy ciała. Przede wszystkim wady postawy, to głównie skolioza, kifoza, lordoza wpływają negatywnie na sylwetkę. Kręgosłup z natury ma tworzyć podwójną literę ,,S” patrząc na niego z boku. Skolioza patologiczna to nadmierne boczne skrzywienie kręgosłupa. Kifoza ma nadmierne wygięcie kręgosłupa grzbietowego tworząc garb. Lordoza ma nadmierne wygięcie kręgosłupa w stronę brzucha. Często wady postawy występują łącznie, gdyż jedna nieprawidłowość niczym wymusza kolejne. Objawy bólowe niecharakterystyczne. Mogą wiązać się z bólem niemal na każdym odcinku kręgosłupa, a także dawać dolegliwości odległe idące na bóle głowy. Zazwyczaj lekarz pierwszego kontaktu może stwierdzić problemy z sylwetką podczas rutynowego badania. Nieprawidłowości u dzieci również powinni dostrzegać rodzice. My terapeuci ostrzegamy dyskretne, że zmiany nie są rozpoznawane i w porę właściwie leczone, dlatego wielu pacjentów trafia do nas w stadium zaawansowanym.

 
Wady postawy można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
1) wady wrodzone kości i mięśni
2) wady nabyte, które są rozwojowe i nawykowe


Wady wrodzone mogą pojawiać się z zaburzenia genetyki, nieprawidłowy poród. Wady nabyte mogą być wywołane przebytymi chorobami lub powstają na skutek zaburzenia prawidłowej postawy ciała.

Przyczyną powstawania wad nawykowych może być siedzący tryb życia u dzieci odrabianie lekcji, komputer czytanie, oglądanie programów telewizyjnych, niewłaściwe obuwie, nieodpowiednie noszenie tornistra z książkami, niedostosowanie ławki szkolnej do warunków fizycznych dziecka, złe oświetlanie i odległość od tablicy w szkole, ograniczanie aktywności ruchowej.

Zalecamy: metodę dr. Ackermanna oraz medyczny trening personalny.

 

UWAGA:

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter wyłącznie podglądowy oraz edukacyjny i nie mogą stanowić podstawy do podejmowania decyzji dotyczących podjęcia lub niepodjęcia leczenia lub innych procedur medycznych. Interpretacji wyników badań powinien dokonywać lekarz.