Nastawianie kręgosłupa

Odsłony: 6340

Nastawianie kręgosłupa – prawda czy fałsz

Po latach praktykowania chiropraktyki i osteopatii strukturalnej doszedłem do wniosku, że trzeba wyjaśniać ludziom na czym polega nastawianie kręgosłupa. Widać, że wśród pacjentów istnieje bardzo silne przekonanie, że przy bólach kręgosłupa należy nastawić kręgosłup, bo wypadł im dysk. Lekarze przez to bulwersują się i zazwyczaj ostrzegają przed kręgarzami i osobami, które praktykują w ten sposób. Wręcz straszą  wózkiem   inwalidzkim, po nastawianiu.  Często cierpiący z bólu i w desperacji  sam na własną rękę, udaje się do kręgarza.  Niestety dość często spotykam się z takimi opowieściami przez ludzi, którzy żyli w przekonaniu , że nastawiono im dyski przez kręgarzy. 

Brzmi to dość bajecznie i nie dziwię się, że lekarze później mają złe zdanie o kręgarzach, czy chiropraktykach. Tu nadmienić trzeba, że kręgarze to przeważnie samouki, natomiast chiropraktycy posiadają solidne wykształcenie, nie mniej jednak często są przez lekarzy spostrzegani jak i kręgarze. Porównywanie chiropraktyka do kręgarza, to tak, jak byśmy porównali Lekarza do Szamana.

Niestety, takie myślenie jest swojego rodzaju mitem i komplikuje często całą terapię. Przede wszystkim mylącym dla pacjenta jest pojęcie dysku. Dysk zbudowany jest z warstwy zewnętrznej, włóknistej kolagenowej, odpowiednio splecionej, tworzącą pierścień a środek wypełniony z masy galaretowatej, która składa się z uwodnionego żelu, który to jest kluczowym elementem całego dysku.

Cała budowa jest swoistą elastyczną poduszką, na którą podczas ruchów kręgosłupa działają potężne siły. Gdyby ta poduszka była sztywna, nie mielibyśmy możliwości wykonywania ruchów. Dlatego jest żelowa. Ale żeby utrzymać ją na miejscu, potrzebujemy mocnej otoczki, którą to nazywamy właśnie pierścieniem włóknistym. Taka forma dysku jest bardzo wytrzymała i jednocześnie elastyczna. Ponadto, pierścień włóknisty znajdujący się pomiędzy trzonami kostnymi kręgosłupa i więzadłami jest z nimi bardzo mocno zrośnięty. Chiropraktyk w przeciwieństwie do kręgarza o tym wie i nie może pozwolić na opowieści o wypadnięciu dysku. Oczywiście zachodzi tu mylne pojęcie przez pacjenta o budowie dysku, co jest zrozumiałe ze względu na wiedzę jaką mu przekazuje nie wykształcony kręgarz.

Naprawdę o co tu chodzi? jeśli pierścień zostanie przerwany? Tu należy wyjaśnić dokładnie i obalić mit nastawiania dysku, gdy dojdzie do przemieszczenia się treści jądra miażdżystego do wnętrza kanału kręgowego. Sytuacja bardzo rzadko spotykana w grupie pacjentów z objawami. Jeśli jednak do tego dojdzie, nie można liczyć na nastawienie dysku. Ponieważ pierścień włóknisty jest przerwany i trudno jest nastawić coś o strukturze miękkiej galarety. Więc jeśli nie dysk, to może nastawić kręgi zapyta pacjent. Tu znów muszę napisać, że znajomość szczegółów anatomicznych pozwala na szybkie wykluczenie tego. Na szczęście budowa kręgosłupa, jest mocno skonstruowana, połączona potężnymi więzadłami i do tego jeszcze mięśniami co powoduje , że kręgi nie mogą się przemieścić względem siebie. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach, gdy dochodzi do przemieszczeń w wyniku silnych urazów robi się to na stole operacyjnym w lżejszych przypadkach robiąc manipulacje odpowiednimi technikami uznanymi w środowisku medycznym.

Przekonanie o nastawieniu bierze się z efektu strzału przy rozluźnianiu stawów kręgosłupa. Sprawia to rzeczywiście wrażenie, jakby coś się przestawiało. Często zdarza się, że taki zabieg przynosi ulgę. Często mylnie ten fakt sami terapeuci tłumaczą przyczyniając się w ten sposób do rozpowszechniania mitu. Być może jest to często skrót myślowy. Niemniej jednak jest to nieprofesjonalne z medycznego punktu widzenia pojęcie. Zjawisko akustyczne towarzyszące zabiegowi sugeruje przemieszczenie się względem siebie struktur i przywracanie ich prawidłowego położenia. Istnieje kilka teorii, która ze struktur powoduje powstawanie zjawiska akustycznego. Przykładem może tu być uwolnienie zakleszczonego pomiędzy powierzchniami stawowymi fragmentu błony maziowej, lub uwolnienie rozpuszczonego w płynie stawowym gazu. Mit nastawiania podsumować trzeba z punktu medycznego. Terapia kręgosłupa nie wymaga wywoływania efektów akustycznych, ale wymaga dokładnego analizowania przebiegu terapii, która ma polegać na usuwaniu napięć mięśniowych.

UWAGA:

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter wyłącznie podglądowy oraz edukacyjny i nie mogą stanowić podstawy do podejmowania decyzji dotyczących podjęcia lub niepodjęcia leczenia lub innych procedur medycznych. Interpretacji wyników badań powinien dokonywać lekarz.