Niespojenie łuku kręgowego

Odsłony: 10207

Niespojenie łuku kręgowego

Wada wrodzona pod nazwą Spina Bifida, dotyczy najczęściej segmentu L5-S1. Brak zrostu łuku kręgu sprzyja dalszej deformacji kręgosłupa i powoduje dysharmonie zwiększa napięcia mięśniowe w okolicy stawów krzyżowych i powoduje, że szybciej dochodzi do rozwoju dalszych zmian zwyrodnieniowych.

W takich przypadkach osoba cierpiąca z powodu niespojenia łuku powinna unikać wszelkich przeciążeń kręgosłupa. Należy unikać dźwigania, dłuższego siedzenia, pochylania z ciężarem, unikania nadmiernych wyprostów w odcinku lędźwiowym. Oczywiście nie zaleca noszenia u kobiet wysokich obcasów, unikania nadwagi, jazdy na rowerze, konno i unikania czynników, które mogą spowodować nasilenie się dolegliwości bólowych lub ich ujawnienie.

Zaleca się ćwiczyć mięśnie brzucha, pośladków i całego grzbietu kręgosłupa. Ćwiczenia maja zwiększyć siłę i wytrzymałość tych grup mięśniowych, które mają za zadanie utrzymać prawidłową postawę ciała. W przypadku problemu z niespojeniem łuku kręgowego przyjmowanie leków wydaje się być tylko działaniem pomocniczym i doraźnym. W takich przypadkach należy stosować oszczędny tryb życia i regularnie ćwiczyć pod okiem doświadczonego terapeuty.

UWAGA:

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter wyłącznie podglądowy oraz edukacyjny i nie mogą stanowić podstawy do podejmowania decyzji dotyczących podjęcia lub niepodjęcia leczenia lub innych procedur medycznych. Interpretacji wyników badań powinien dokonywać lekarz.