Pogrubienie więzadła żółtego

Odsłony: 28997

Często w opisach diagnostycznych spotykam się z  pogrubieniem więzadła żółtego. Ponieważ często pacjenci zadają pytania z czym się to wiąże, postanowiłem napisać kilka zdań. Pogrubienie więzadła żółtego uważa się za jedną z dodatkowych przyczyn zmniejszania światła kanału kręgowego. Oczywiście następstwem tego będzie ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym i radikulopatia ogona końskiego.

Dla wyjaśnienia powiem, że normalne więzadło ma grubość 2-5 mm, a pourazowy przerost powiększa jego grubość nawet do 4-8 mm. Ponieważ nie dochodzi do regeneracji tkanki rozciągliwej, na podłożu tkanki ziarninowej pojawia się tkanka włóknista, a to oznacza znaczne pogrubienie więzadła oraz utratę jego elastyczności. Więzadło żółte daje wypustki na boki łączące się z torebkami międzywyrostkowych na dachu bocznych zachyłków i otworów międzykręgowych.

Spotykając pacjenta z wymienioną dolegliwością w wywiadzie można zauważyć uraz w pozycji przeprostu lub zgięcia co może wskazywać na naderwanie więzadła a następnie powstanie blizny po krwiaku. W przypadku wystąpienia wąskiego kanału międzykręgowego, po takim urazie w połączeniu z uszkodzeniem krążka międzykręgowego, czy też zmian w postaci osteofitów w spondylozie przerost więzadła żółtego staje się przyczyną ucisku na korzenie wychodzące z rdzenia kręgowego.

Najczęściej przerost występuje na poziomie L4-L5, powodując spondyloze i przewężenie kanału kręgowego. Radikulopatia w przebiegu spondylozy dotyczy zazwyczaj poziomu L4-L5, rzadziej L3-L4, ale zdarza się , że do ucisku dochodzi na 3, i nawet 4 poziomach. W przypadkach tak zwanych ciężkich medycyna akademicka przewiduje nawet częściowe wycięcie więzadła, w celu zlikwidowania ucisku na korzenie nerwowe.

Dolegliwości:

Chory z reguły ma trudności z chodzeniem, ponieważ wyprostna postawa ciała wywołuje ból krzyża ,oraz okolic stawu biodrowego i pachwin, a także drętwienia nóg. Chodzi zawsze silnie pochylony do przodu pozycja raczej przypominająca sylwetkę kowboja z chodzącego z konia po długiej jeździe. Przy kaszlu lub kichaniu ból nasila się często w okolicy pośladków. W miarę upływu czasu dochodzi do zaników mięśni i postępującego osłabienia kończyn dolnych.

UWAGA:

Informacje zawarte w tym artykule mają charakter wyłącznie podglądowy oraz edukacyjny i nie mogą stanowić podstawy do podejmowania decyzji dotyczących podjęcia lub niepodjęcia leczenia lub innych procedur medycznych. Interpretacji wyników badań powinien dokonywać lekarz.